Strona główna

Kamica pęcherzyka żółciowego PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Kamica pęcherzyka żółciowego w badaniu USG jest łatwo wykrywalna z powodu dobrej dostępności pęcherzyka żółciowego. Pęcherzyk żółciowy położony pod prawym łukiem żebrowym znajduje się dosyć płytko i rzadko bywa przysłonięty przez gazy jelitowe.

 

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do badania. Przede wszystkim nie należy spożywać pokarmów na 3-4 godziny przed badaniem USG, ponieważ pęcherzyk żółciowy w odpowiedzi na dostarczone pożywienie wyrzuci do jelita żółć niezbędną do trawienia pokarmu, opróżniając się. W pustym pęcherzyku żółciowym również można zobaczyć kamienie żółciowe, jednak pełna jego ocena jest niemożliwa.

 

Kamienie żółciowe/ kamica pęcherzyka żółciowego jawi/ą się w badaniu USG jako zwykle owalne, jasne odbicia o różnej wielkości, luźno przesuwające się w pęcherzyku żółciowym. Mniejsze kamienie mogą bezpośrednio wpadać do dróg żółciowych, zatykać je i wywoływać kolkę żółciową. Kolka żółciowa może być wywołana również okresowo kamieniem przytykającym ujście żółci na poziomie szyi pęcherzyka.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież