Strona główna USG Przygotowanie do badania

PDF Drukuj Email

Do niektórych badań USG należy się odpowiednio przygotować, ponieważ gazy jelitowe, czy masy kałowe w odbytnicy zakłócają fale ultradźwiękowe i uniemożliwiają całkowicie lub częściowo ocenę narządów wewnętrznych badanej osoby. Dodatkowo niektóre struktury anatomiczne tj. pęcherz moczowy i pęcherzyk zółciowy można zbadać dokładnie tylko wtedy, gdy są wypełnione płynem (żółcią lub odpowiednio moczem). 

Aby zachować nawyższą jakość wykonywanych badań prosimy o wcześniejsze przygotowanie się według poniższych zaleceń: 

 

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej:

1. Powstrzymać się od posiłków

- najlepiej badanie wykonywać na czczo ale jeżeli badanie jest wykonywane po południu lub wieczorem, to na cztery godziny przed badaniem nie należy spożywać pokarmów ani pić płynów.

2. Wypróżnienie 

- jeżeli to możliwe należy wypróżnić się (oddać stolec) w dniu badania lub wieczorem w dzień poprzedzający badanie. U osób z zaparciami zaleca się zażycie środków przeczyszczających rano w dniu poprzedzającym badanie USG.

3. Pełny pęcherz 

- zwykle na jedną - dwie godziny przed badaniem należy powstrzymać się od oddawania moczu, tak aby w momencie badania pęcherz moczowy był wypełniony. Jeżeli zwykle korzystają państwo z toalety częściej lub rzadziej niż wymieniony przedział czasu, to należy tak ustalić moment ostatniego przed badaniem oddania moczu, aby w chwili badania USG było oddczuwalne normalne parcie na mocz.

 

Przygotowanie do badania USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji: 

1. Pełny pęcherz  

- zwykle na jedną - dwie godziny przed badaniem należy powstrzymać się od oddawania moczu, tak aby w momencie badania pęcherz moczowy był wypełniony. Jeżeli zwykle korzystają państwo z toalety częściej lub rzadziej niż wymieniony przedział czasu, to należy tak ustalić moment ostatniego przed badaniem oddania moczu, aby w chwili badania USG było oddczuwalne normalne lub silne parcie na mocz.

- to badanie składa się z dwóch części - oceny pęcherza moczowego przed mikcją i po mikcji, dlatego ważne jest, aby odczuwali Państwo parcie na mocz, ponieważ badanie jest przerywane celem oddania moczu i opróżnienia pęcherza moczowego - bez uczucia parcia na mocz mikcja i ocena zalegania moczu w pęcherzu będzie utrudniona lub niemożliwa

2. Wypróżnienie 

- jeżeli to możliwe należy wypróżnić się (oddać stolec) w dniu badania lub wieczorem w dzień poprzedzający badanie. U osób z zaparciami zaleca się zażycie środków przeczyszczających rano w dniu poprzedzającym badanie USG.