UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Pęcherz moczowy PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Pęcherz moczowy u zdrowego człowieka przy uczuciu silnego parcia na mocz powinien zawierać 350-600 ml moczu. W stanach patologicznych może być rozciągnięty do ekstremalnie dużych objętości przekraczających 4 litry (przy zatrzymaniu moczu.). Tak duży narząd stanowi test wytrwałości i dokładności dla ultrasonografisty, ponieważ dokładna ocena wszystkich ścian pęcherza musi zająć odpowiednio dużo czasu.

 

Warunkiem prawidłowej, pełnowartościowej oceny pęcherza jest jego odpowiednie wypełnienie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do badania USG układu moczowego. Nie można ocenić pustego pęcherza. Przepełniony pęcherz również utrudnia ocenę. Wypicie litra płynów bezpośrednio przed badaniem USG nie zda się na wiele, ponieważ zanim płyn z żołądka zostanie przefiltrowany przez nerki i wydalony do pęcherza musi upłynąć określony czas.

 

W pęcherzu moczowym można dostrzec guzy, uchyłki, kamienie. Wypełniony pęcherz działa jak soczewka dla narządów położonych za nim np. prostaty, macicy ułatwiając ich ocenę.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Pęcherz moczowy

before
after

Uchyłek pęcherza

before
after

Guz pęcherza

before
after

Ciało obce w pęcherzu

before
after