UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Macica PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Macica w badaniu USG przezbrzusznym jest dobrze widoczna. Można ocenić jej kształt, wielkość, obecność mięśniaków i w przybliżeniu określić fazę cyklu miesięcznego. W przypadku nowotworów macicy doświadczony ultrasonografista jest w stanie ocenić naciekanie przez raka na sąsiednie narządy, np. na moczowody, czy pęcherz moczowy. Jednakże do dokładnej oceny macicy używa się badania przezpochwowego (transvaginalnego USG-TV - obrazek obok), które pozwala na precyzyjną ocenę narządu. Wynika to z bezpośredniej bliskości sondy do narządu.

 

Macica w badaniu USG jawi się jako gruszkowata, lita struktura z przejaśnieniem w środku odpowiadającym jamie macicy.

 

W moim gabinecie nie oceniam macicy w USG-TV ze względu na specyfikę działalności jaką jest urologia. Wielokrotnie, ocena macicy w USG przezbrzusznym (TAUS), zwłaszcza u pacjentek z nowotworami tego narządu naciekającymi na moczowody i powodującymi wodonercze była pierwszym i zasadniczym badaniem w rozpoznaniu raka szyjki lub trzonu macicy.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Endometrium (jama macicy) z płynem

before
after