UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Prostata PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Gruczoł krokowy, czyli prostata, to narząd, który posiadają tylko mężczyźni. Znajduje się on bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i przez jego środek przebiega cewka moczowa. Dlatego, gdy prostata się rozrasta i przerasta, wówczas utrudnia odpływ moczu z pęcherza moczowego. Przerośnięty gruczoł krokowy działa jak korek w zlewie lub jak wentyl w dętce rowerowej.

 

Prostata w badaniu USG jawi się jako zbliżona do kuli struktura leżąca pod pęcherzem. Poza równomiernym rozrostem prostaty często w badaniach USG widuje się niewspółmierny rozrost płata środkowego prostaty, który wpukla się do światła pęcherza moczowego i zamyka drogę odpływu moczu z pęcherza moczowego.

 

Bardzo ważną częścią badania USG jest ocena objętości prostaty (nie wystarczy podanie dwóch lub trzech wymiarów), ponieważ na tej podstawie ocenia się skuteczność leczenia farmakologicznego oraz kwalifikuje pacjenta do rodzaju operacji prostaty. Tu liczy się jakość badania USG.

 

Często w ultrasonograficznym obrazie prostaty można dostrzec zwapnienia. Ich pochodzenie nie jest jednoznacznie wyjaśnione. Prawdopodobnie są to pozostałości po stanach zapalnych gruczołu krokowego.

 

Rak prostaty w badaniu USG we wczesnej fazie jest niewidoczny. Dopiero bardziej zaawansowane nowotwory są możliwe do uwidocznienia w USG (przezodbytniczym).

 

Prostatę można znacznie dokładniej ocenić w badaniu przezodbytniczym (transrektalnym) tzw. TRUS ze względu na bliskość narządu do głowicy USG. Zwykle badanie TRUS wykonuje się jako część procedury zwanej biopsja prostaty podczas poszukiwania raka prostaty.

 

U zdrowego mężczyzny wymiary prostaty są następujące:

Objętość prostaty - poniżej 25 ml.

Szerokość prostaty - poniżej 45mm.

Wysokość (lub głębokość) prostaty - poniżej 35mm.

Długość prostaty - poniżej 35 mm.

 


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Prostata poprzecznie

before
after

Rozrost gruczołu krokowego

before
after

Prostata w przekroju strzałkowym

before
after

Prostata ze zwapnieniami

before
after

Prostata ze zwapnieniami

before
after

Rozrost gruczołu krokowego - 72ml

before
after

Gruczoł krokowy - przerośnięty płat środkowy

before
after