UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Jądro PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Jądro z uwagi na swoje powierzchowne położenie, tuż pod skórą moszny jest bardzo dobrze dostępne badaniu USG. Do badania jąder używa się zupełnie innej sondy ultrasonograficznej (tzw. sondy liniowej) niż do badania narządów jamy brzusznej (tzw. sondy convex).

 

Sonda liniowa używana do badania jąder charakteryzuje się znacznie wyższą częstotliwością generowanych fal ultradźwiękowych (zwykle 10-12Hz) niż sonda convex (zwykle 5-8Hz). Pozwala to na uzyskanie bardzo ostrego i wyraźnego obrazu z dużą ilością szczegółów.

 

USG jąder jest jedynym badaniem obrazowym wystarczającym do rozpoznania guza jądra, torbieli jąder i najądrzy. W tym badaniu w połączeniu z opcją color lub power doppler można również rozpoznać zapalenie jądra i najądrza, skręt jądra, skręt przyczepka jądra lub najądrza, wodniaka jądra, wodniaka powrózka nasiennego, żylaki powrózka nasiennego, niedorozwój jądra, mikrozwapnienia (mikrokalcyfikacje) jądra i inne choroby.

 

USG jąder z opcją dopplerowską jest podstawowym badaniem w diagnostyce niepłodności męskiej.

 

USG jąder i najądrzy powinno być wykonywane na aparacie USG dysponującym opcją color/power doppler. Np. w przypadku skrętu jądra, kiedy decydujące znaczenie ma czas, który upłynął od skrętu jądra na przeżycie jądra - USG dopplerowskie, które pokazuje przepływy naczyniowe w jądrze może pomóc podjąć decyzję o ratowaniu jądra lub jego usunięciu, jako dodatkowy czynnik poza oceną jądra w polu operacyjnym.

 

USG jąder i najądrzy z opcją dopplerowską pozwala pośrednio na potwierdzenie zapalenia jądra i najądrza, gdy widać wzmożone przepływy naczyniowe w zapalonym jądrze.

 

Prawidłowa objętość jąder u dorosłego mężczyzny to 15-25 ml i wymiar podłużny 4,5 do 5,1 cm.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Wodniak jądra - duży

before
after

Guz jądra lewego

before
after

Jądra

before
after