UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Guzy nadnerczy PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Guzy nadnerczy są stosunkowo trudne do wykrycia w badaniu USG. Wymagają czasu i cierpliwości od badającego i współpracy z badanym pacjentem z uwagi na swoją lokalizację. Oczywiście im większy guz, tym łatwiej go wykryć.

 

Prawidłowe nadnercza są właściwie trudne do wyodrębnienia od otaczających nerkę struktur. Dlatego mówi się o "polach nadnerczowych" w diagnostyce ultrasonograficznej.

 

Guzy nadnerczy w USG, to najczęściej zmiany lite, nieco jaśniejsze od otoczenia. Czasami z uwagi na bezpośrednią bliskość nerki, guzy nadnerczy przylegają do nerki dając złudzenie guza górnego bieguna nerki.

 

Guzy nadnerczy często produkują w sposób niekontrolowany hormony odpowiedzialne za występowanie nadciśnienia tętniczego pod postacią wysokich skoków ciśnienia krwi. W takich przypadkach, poza badaniami laboratoryjnymi, należy podjąć próbę diagnostyki obrazowej. Bardzo często badaniem pierwszego rzutu jest USG jamy brzusznej.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Guz nadnercza

before
after