UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Guzy nerek PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Nowotwory nerek w badaniu USG jawią się jako lite nieregularne zmiany, zwykle jaśniejsze od kory nerki, ale ciemniejsze od rdzenia nerki. Dzięki badaniu USG możliwe jest wykrycie bardzo małych guzów o średnicy poniżej 1cm.

 

Każdy guz wykryty w badaniu USG wymaga potwierdzenia w Tomografii Komputerowej, ponieważ leczenie polega na usunięciu guza nerki lub całej nerki.

 

Nie jest możliwe rozróżnienie guza złośliwego (najczęściej rak jasnokomórkowy) od nowotworu łagodnego (najczęściej onkocytoma) podczas badania USG. Obecnie nie jest to możliwe również podczas tomografii komputerowej (CT) ani w rezonansie magnetycznym (MRI).

 

Jedynym wyjątkiem jest łagodny guz - angiomyolipoma (AML), który ze względu na swój charakterystyczny wygląd może być rozpoznany w USG i CT.

 

Niektóre torbiele nerek są również punktem wyjścia dla nowotworów. Zwłaszcza torbiele złożone: o pogrubiałych ścianach, ze zwapnieniami, a przede wszystkim z tkankami obecnymi w świetle torbieli. Dla torbieli nerkowych została stworzona klasyfikacja Bosniaka, mówiąca o stopniu ryzyka powstania nowotworu oraz o zaleceniach związanych z dalszym postępowaniem.

 

Dzięki badaniu USG diagnozowane są coraz mniejsze guzy nerek, w których przeżycia i rokowanie są doskonałe.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Guz nerki lewej

before
after