Strona główna Interaktywny atlas USG Pęcherzyk żółciowy
UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Pęcherzyk żółciowy PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Pęcherzyk żółciowy zwany potocznie woreczkiem żółciowym leży w nadbrzuszu po stronie prawej. W ultrasonografii jawi się jako workowata, czarna (bezechowa) struktura, jeżeli jest wypełniony treścią żółciową.

 

Pęcherzyk żółciowy w USG można ocenić jedynie, gdy jest wypełniony płynem, czyli żółcią. Tylko w takim przypadku można określić czy ściany pęcherzyka są gładkie lub niepogrubiałe i czy pęcherzyk żółciowy nie zawiera kamieni(złogów) żółciowych. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie się do badania jamy brzusznej.

 

Najczęstsze obserwowane w USG patologie pęcherzyka żółciowego to kamica pęcherzyka żółciowego oraz guzy pęcherzyka żółciowego (polipy, rak).

Zwykle duże, pojedyncze kamienie w pęcherzyku żółciowym dają mniejsze dolegliwości, niż drobne, małe złogi, które mogą blokować odpływ żółci z pęcherzyka wywołując żółtaczkę mechaniczną.

 

Prawidłowe rozmiary pęcherzyka żółciowego w USG są następujące:

Wymiar podłużny: poniżej 120mm

Wymiar poprzeczny:  poniżej 40mm

Grubość ściany: poniżej 4mm

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Kamica pęcherzyka żółciowego

before
after

Kamica pęcherzyka żółciowego

before
after