UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Kamica moczowodowa PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Kamica moczowodowa - zwykle wiąże się z występowaniem objawów kolki nerkowej. Kamienie nerkowe, które oderwały się od błony śluzowej wyściełającej układ kielichowo-miedniczkowy nerki i uwolniły z kielichów, przemieszczając się z prądem płynącego moczu, wpadają do moczowodu (pod warunkiem że są odpowiednio małe, żeby się zmieścić do moczowodu).

 

Małe kamienie o najdłuższym wymiarze (LD - longest diameter) poniżej 5mm, w 80% przypadków ulegają samodzielnemu wydaleniu z moczowodu w ciągu 4 tygodni. Im większy kamień, tym mniejsze prawdopodobieństwo samodzielnego wydalenia.

 

W badaniu USG często nie można zobaczyć kamienia w moczowodzie. Dzieje się tak dlatego, że większa część moczowodu jest przysłonięta przez gazy jelitowe. O kamicy moczowodowej świadczą w takich przypadkach objawy pośrednie - poszerzony układ kielichowo-miedniczkowy (wodonercze) i poszerzony moczowód.

 

Doświadczony ultrasonografista jest w stanie prześledzić cały moczowód, zwłaszcza, jeżeli jest on poszerzony, aż do momentu, gdzie tkwi blokujący odpływ moczu złóg. Kamień jawi się jako biała (hyperechogeniczna) struktura, pod którą nie widać niczego więcej (tzw. stożek cienia akustycznego). Zjawisko to zostało wyjaśnione przy opisie kamicy nerkowej

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Kamica moczowodowa - kamień w ujściu moczowodu

before
after