UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Ciąża i płód PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Ciąża to wdzięczny temat obrazowania ultrasonograficznego. USG jako badanie nieinwazyjne może pokazać życie płodowe dziecka od wczesnych tygodni od poczęcia. 

 

O szkodliwości fal utradźwiękowych na płód lub jej braku napisano wiele prac naukowych i artykułów i zdania uczonych co do bezpieczeństwa częstego wykonywania USG zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży są podzielone. 

 

USG przezbrzuszne może pokazać szczegóły anatomiczne płodu oraz jego zachowania w życiu płodowym. Nowoczesne aparaty USG posiadają opcję rekonstrukcji trójwymiarowej pozwalającą na przybliżone odtworzenie przestrzenne nienarodzonego dziecka. Większość aparatów USG dysponuje wyjściem wideo pozwalającym na nagranie filmu przedstawiającego obraz i ruchy dziecka, a opcja dopplerowska pozwala dodać do filmu dźwięk bijącego serca dziecka.

 

W pracowni USG w moim gabinecie nie oceniam prawidłowości anatomicznych płodu, natomiast można nagrać film z ciąży (CD, pendrive, Video).

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Ciąża - płód

before
after