Trzustka to narząd gruczołowy zlokalizowany w śródbrzuszu, mniej więcej w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (kąt między żebrami, a mostkiem od dołu). Leży ona poprzecznie w stosunku do ciała, mając po prawej stronie zagiętą hakowato głowę, a po lewej stronie wrzecionowaty ogon. W przekroju jest zbliżona do walca.
Trzustka jest stosunkowo trudno dostępna w badaniu USG zarówno ze względu na swoje niewielkie rozmiary, ale przede wszystkim z powodu częstego jej zasłonięcia przez gazy jelitowe, które nie przepuszczają fal ultradźwiękowych generowanych przez aparat USG. Dlatego do badania USG oceniającego trzustkę należy odpowiednio się przygotować.
W prawidłowych warunkach trzustka jest jednorodnie szara i gładka. Najczęstsze patologie trzustki obserwowane w badaniu USG to nowotwory i torbiele tego narządu. Czasami można zaobserwować poszerzony przewód trzustkowy wynikający z niedrożności mechanicznej jedynego jego ujścia do dwunastnicy np. w kamicy dróg żółciowych, czy nowotworach.
U zdrowego, dorosłego człowieka wymiary trzustki są następujące:
W przekroju strzałkowym (można przyjąć za grubość narządu):
głowa trzustki - poniżej 30mm
trzon trzustki - poniżej 25mm
ogon trzustki - poniżej 25mm
przewód trzustkowy - poniżej 2 mm
|