UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Trzustka PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Trzustka to narząd gruczołowy zlokalizowany w śródbrzuszu, mniej więcej w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (kąt między żebrami, a mostkiem od dołu). Leży ona poprzecznie w stosunku do ciała, mając po prawej stronie zagiętą hakowato głowę, a po lewej stronie wrzecionowaty ogon. W przekroju jest zbliżona do walca.

 

Trzustka jest stosunkowo trudno dostępna w badaniu USG zarówno ze względu na swoje niewielkie rozmiary, ale przede wszystkim z powodu częstego jej zasłonięcia przez gazy jelitowe, które nie przepuszczają fal ultradźwiękowych generowanych przez aparat USG. Dlatego do badania USG oceniającego trzustkę należy odpowiednio się przygotować.

 

W prawidłowych warunkach trzustka jest jednorodnie szara i gładka. Najczęstsze patologie trzustki obserwowane w badaniu USG to nowotwory i torbiele tego narządu. Czasami można zaobserwować poszerzony przewód trzustkowy wynikający z niedrożności mechanicznej jedynego jego ujścia do dwunastnicy np. w kamicy dróg żółciowych, czy nowotworach.

 

U zdrowego, dorosłego człowieka wymiary trzustki są następujące:

W przekroju strzałkowym (można przyjąć za grubość narządu):

głowa trzustki - poniżej 30mm

trzon trzustki - poniżej 25mm

ogon trzustki - poniżej 25mm

przewód trzustkowy - poniżej 2 mm 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Trzustka u dziecka

before
after

Trzustka

before
after

Poszerzony przewód trzustkowy

before
after