UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Najądrze PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Najądrze, jak nazwa wskazuje jest położone na jądrze. Jest to walcowata struktura długości do 50 mm i przekroju do 15 mm zbudowana z około 6 metrów bardzo wąskich kanalików w których dojrzewają plemniki.

 

W badaniu USG najądrze jest bardzo dobrze widoczne. Jest odrębną, dobrze odgraniczoną strukturą. Badania USG jąder i najądrzy  są rutynowym badaniem w przypadku niepłodności męskiej. Torbiele najądrza mogą świadczyć o niedrożności kanalików w najądrzu.

 

W badaniu najądrzy w USG wykorzystuje się opcję power/color doppler. Pozwala to na stwierdzenie np. stanu zapalnego (zapalenia najądrza), charakteryzującego się burzliwymi przepływami naczyniowymi w  najądrzu.

 

Bezpośrednio z najądrzy odchodzi nasieniowód prowadzący nasienie przed wytryskiem do cewki moczowej (łączy się z cewką w prostacie). U pacjentów z niepłodnością na podłożu mukowiscydozy czasami spotyka się wrodzoną aplazję nasieniowodów (wrodzony brak nasieniowodów).

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Torbiel najądrza prawego

before
after