Strona główna Interaktywny atlas USG Żylaki powrózka nasiennego
UWAGA
Przesuń zielony suwak na zdjęciach USG w lewo lub w prawo, aby uzyskać kolorowy obraz z objaśnieniami...   Zobacz, co widzi lekarz podczas badania USG...        

Żylaki powrózka nasiennego PDF Drukuj Email
Ciekawostki

Żylaki powrózka nasiennego lub varicocoele, to choroba dotycząca tylko mężczyzn, ponieważ powrózek nasienny prowadzi różne struktury anatomiczne do jądra, które jak wiadomo występuje tylko u mężczyzn.

 

Żylaki powrózka nasiennego zdarzają się u 11% dorosłych mężczyzn i u 25% z nieprawidłową analizą nasienia.

 

Nieznany jest związek między żylakami a osłabioną płodnością męską ale dane WHO jasno określają, że żylaki są związane z nieprawidłowościami nasienia stwierdzanymi w spermiogramie, zmniejszoną objętością jądra i osłabieniu funkcji komórek Leydiga.

 

W badaniu USG żylaki powrózka nasiennego jawią się jako poszerzone, rurowate struktury w mosznie i pachwinie odpowiadające poszerzonym splotom żylnym (tzw. wiciowatym). 

 

W badaniu USG z opcją color doppler lub power doppler potwierdzeniem żylaków powrózka nasiennego jest wzmożona fala przepływu naczyniowego podczas parcia tłocznią brzuszną (tzw. próba Valsalvy), a w badaniu dopplerowskim wsteczna fala przepływu krwi w naczyniach żylnych. 

 

Żylaki powrózka nasiennego dzielimy na:

  1. Subkliniczne – niewyczuwalne przy palpacji i niewidoczne przy próbie Valsalvy, ale widoczne jako refluks w badaniu Dopplerowskim
  2. Stopień I – Wyczuwalne przy palpacji tylko przy próbie Valsalvy, ale nie w spoczynku
  3. Stopień II – Wyczuwalne w spoczynku, ale niewidoczne
  4. Stopień III – Widoczne i wyczuwalne w spoczynku

ICD-10: I86.1

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

 

Żylaki powrózka nasiennego

before
after